Poradňa

Napriek tomu, že cvičím, ukladá sa mi tuk na bruchu a neviem sa ho zbaviť. Rozmýšľam nad liposukciou. Dá sa urobiť liposukcia brucha v lokálnej anestézii? Mám strach z celkovej.
Oľga

Nieste jediná žena, ktorá má podobný problém. U žien je totiž ukladanie tuku najmä v oblasti podbruška aj hormonálne podmienené. Preto u väčšiniy žien je práve táto lokalita „ problémová“ a je ťažko z nej zchudnúť. Pokrok v medicíne neobišiel ani liposukčné metódy a v súčasnosti sa veľká časť liposukcií realizuje už aj v lokálnej anestézii, nevinímajúc lokalitu bruška.

Koľkokrát v roku môžem podstúpiť korekciu vrások okolo pier kyselinou hyalurónovou?
Andrea

Väčšina výplňových produktov na báze kyseliny hyalurónovej v súčasnosti si udržuje svoj objem po dobu minimálne 6 mesiacov. Preto pokiaľ pacientka nemá potrebu ešte zväčšovať objem danej lokality, postačuje zväčša aplikácia 2x do roka.

Padajú mi očné viečka, ovísajúca koža mi dokonca bráni vo výhľade. Oči ma bolia,
nadmerne slzia. Potrebujem si dať viečka upraviť. Mám päťdesiat rokov. Ako dlho
trvá zákrok, nakoľko ma rekonvalescencia vytrhne z bežného života? Budem musieť
mať oči prelepené? Potrebujem, aby som bol fit, čo najrýchlejšie.
Kamil

To čo popisujete sa odborne nazýva blefarochaláza, čiže nadmerný kožný nadbytok v oblasti očných mihalníc. Tento stav spôsobujú najčastejšie Vami spomínané ťažkosti, spolu s pocitom unavených očí. Vo Vašom veku dochádza častokrát k zvýrazneniu ťažkostí do takej miery, že je nutné ich operačne korigovať. Korekcia sa zvyčajne realizuje ambulantne, v lokálnej anestézii a zákrok trvá do jednej hodiny. Pacient odchádza po zákroku len s drobnými, niekoľko milimetrovými lepkami na mihalniciach domov. Všeobecne je tento zákrok veľmi dobre tolerovaný a taktiež rekonvalescencia je relatívne rýchla, v priemere 7-10 dní, avšak aj v závislosti od individuálnych faktorov.

Už dlhšiu dobu uvažujem nad operáciou pyskov. Po dvoch pôrodoch majú úplne inú
veľkosť a tvar. Mám problém nosiť nohavičky, o plavkách ani nehovorím. Prekážajú
mi aj pri športe, bicyklovať nemôžem vôbec. Kedy v rámci menštruačného cyklu by sa
táto operácia mala vykonať? Ako dlho sa rany hoja? Čo treba robiť, aby sa zahojili
rýchlejšie.
Lea

Podľa toho čo popisujete, máte s veľkou pravdepodobnosťou, takzvané hypertrofické malé pysky. Veľmi veľa žien trpí týmto stavom, tak ako aj Vy, avšak sa hambia to riešiť a už vôbec nie o tom rozprávať. Zákrok, pri ktorom sa realizuje korekcia pyskov, tzv. labioplastika, je možné bez výrazných ťažkostí absolvovať aj v lokálnej anestézii, ambulantnou formou. Hojenie za optimálnych podmienok trvá zhruba 10-14 dní, preto je dobré načasovať zákrok po skončení menštruačného krvácania, aby sa ranky pekne zhojili. V pooperačnom období je najdôležitejší kľudový režim a zvýšená hygiena intímnej oblasti.

Je možné podstúpiť plastiku iba jedného prsníka? Mám bradavku vcucnutú do tela
od narodenia a prsník má aj iný tvar. Teraz mám sedemnásť rokov a k narodeninám v
lete si chcem venovať operáciu.
Nina

Po dosiahnutí plnoletosti je možné absolvovať operáciu, aj jedného prsníka, na
vytvorenie symetrie na hrudníku, bez potreby súhlasu zákonného zástupcu. S veľkou pravdepodobnosťou ide o vrodenú deformitu prsníka, avšak k rozsahu a typu operácie sa nedokážem adekvátne, len podľa Vášho opisu, vyjadriť. Dôležitá je osobná konzultácia, pri ktorej posúdime rozsah asymtrie a následne odporučíme prípadné možnosti riešenia.

Pred pár rokmi som si nechala operovať nos. Teraz mám pocit akoby začal meniť tvar. Môžu chrupavky dorastať? Vracia sa nos do pôvodnej podoby? Budem potrebovať novu operáciu?
Elena

Dobrý deň Elena, nos ako aj každá iná časť vášho tela rastie, resp. starne s vami, či bola po operácii alebo nie. Takže pokiaľ začal nos meniť svoj tvar po niekoľkých rokoch môže to byť na vrub aj tohoto. Samozrejme zmena tavru vie byť ovplyvnená aj inými faktormi avšak to si netrúfam hodnotiť, nakoľko neviem aký rozsah operácie ste absolvovala. Práve pri operáciach nosa je veľmi dôležitý faktor hojenia a techniky, ktoré ovplyvnia konečný výsledok a jeho trvácnosť. To či budete potrebovať ďalšiu operáciu alebo nie by ste sa mali rozhodnúť vy podľa Vašej spokojnosti.

Dobrý deň, mám problém so slabo vyvinutou bradou. Chcel by som sa spýtať, či sa to dá riešiť aj inak ako implantátom? Ak nie, tak koľko by ma približne stál celý zákrok vrátane implantátu? V ktorom období by som mal tento zákrok podstúpiť a ako dlho trvá rekonvalescencia? Vopred ďakujem za odpoveď.

Juraj

Dobrý deň Juraj, pokiaľ správne rozumiem chýba vašej brade určitý objem a tvar. To sa dá docieliť rôzne. Ako ste už aj vy napísal do úvahy prichádzajú implantáty, tie môžu byť z rôzneho materiálu, alebo aj výplne. Výplňové materiály, ktoré najčastejšie používame sú buď na báze kyseliny hyalurónovej alebo vlastné tukové tkanivo. Každá z techník má svoje pre a proti a tým pádom aj indikáciu. Preto aj cena zákroku a rekonvalescencia potom závisa od použitej techniky.

Rozmýšľam, že si dám zväčšiť prsia. Nechcem však jazvy v prsných ryhách. Videla som ako príšerne to vyzerá u kamarátky. Nedá sa prsník zväčšiť aj cez bradavku alebo nejako inak nenápadne?

Nela

Možností zväčšenia prsníkov je viacero. Pokiaľ nemáte záujem o zväčšenie poprsia vlastným tukom, ktorý sa aplikuje len cez drobné vpichy bez jaziev, musíte rátať s drobnou jazvyčkou. To aký prístup zvolí plastický chirurg na aplikáciu implantátu a teda kde bude výsledná jazvyčka, závisí od viacerých faktorov. Samozrejeme, že existujú aj iné prístupy ako je podprsníková ryha, to však záleží na konzultácii a následnej dohode s Vašim operatérom.

Ako dlho trvá celková rekonvalescencia po odsatí tuku zo zadku a stehien? Mám sedavé zamestnanie. Po akom čase od zákroku sa budem môcť vrátiť do práce, aby som to tam vydržala?

Lýdia

Odsávanie tuku, teda liposukcia, býva zväčša u pacientov veľmi dobre tolerovaná. Rýchlosť rekonvalescencie je individuálna a závisí od jedinca a jeho zdravotného stavu ako aj od množstva odsatého tuku. V priemere sa však rekonvalescencia pohybuje od 1 do 3 týždňov s čím súvisí aj možnosť návartu do zamestnania.

Ako dlho trvá celková rekonvalescencia po odsatí tuku zo zadku a stehien? Mám sedavé zamestnanie. Po akom čase od zákroku sa budem môcť vrátiť do práce, aby som to tam vydržala?

Lýdia

Odsávanie tuku, teda liposukcia, býva zväčša u pacientov veľmi dobre tolerovaná. Rýchlosť rekonvalescencie je individuálna a závisí od jedinca a jeho zdravotného stavu ako aj od množstva odsatého tuku. V priemere sa však rekonvalescencia pohybuje od 1 do 3 týždňov s čím súvisí aj možnosť návartu do zamestnania.

Čo presne sa deje s prsníkmi počas dojčenia a prečo väčšina žien po dojčení a tehotenstve stratí predchádzajúci tvar a veľkosť pŕs?

Počas dojčenia dochádza pod vplyvom hormónov k prirodzene nadmernému zväčšeniu prsníkov. Ide najčastejšie o kombináciu viacerých faktorov akými sú najmä tvorba materského mlieka v prsnej žľaze spolu so zvýšeným zadržiavaním vody v prsníku. Takto zväčšené prsia majú pod vplyvom gravitácie výraznejšiu tendeciu k poklesu, čomu prispieva aj povolenie závesného aparátu prsníkov účinkom hormónov. Čím väčšie sú prsníky a čím dlhšie pacientka kojí, tým je pravdepodobnosť zmeny tvaru prsníka po ukončení laktácie vyššia. Výsledný tvar a veľkosť prsníkov je z veľkej časti tiež ovplyvnená genetikou v zmysle elasticity kože, ktorá je výrazne individuálna a závisí aj od veku. U väčšiny žien po opakovaných dojčeniach dochádza následne k nepomeru medzi objemom ostatnej prsnej žľazy a kože v prospech kože, čo sa prejavý výrazným poklesom prsníkov s nízkou pozíciou bradavky a dvorca. Takéto prsníky zväčša korigujeme operačne pomocou tzv. mastopexie, čiže ich podvihnutím s modeláciou.

Čo je podľa Vás prirodzené zväčšenie prsníkov?

Pod prirodzeným zväčšením prsníkov si predstavujem zväčšenie prsníkov pomocou vlastného tukového tkaniva. Ide o zákrok kedy sa vlastné tukové tkanivo pacientky odoberie z oblasti kde je v nadbytku a po spracovaní sa z drobných vpichov bez jaziev aplikuje do oblasti prsníkov v potrebnom objeme. Týmto spôsobom sme pri jednom sedení schopní zväčšiť prsníky zhruba o jedno až jeden a pol čísla, dôležitý je však tvar prsníkov pred zákrokom. Nie pre každé prsia je totiž tento zákrok vhodný. Ideálne kandidátky sú pacientky s menšími prsníkmi so stratou žľazovej zložky avšak bez výrazného poklesu prsníkov a samozrejme s dostatkom tukového tkaniva v ostatných partiách tela.

Od detstva som mala vždy kilá naviac a poriadne veľké líca. Podarilo sa mi schudnúť a hoci na tele mi koža neovísa, tak na tvári áno. Po lícach mi ostali prázdne vačky. Nechcem si ich dať vyplniť. Mohla by som sa ich zbaviť tak, aby mi neostali jazvy? Aké mám možnosti? Mám 22 rokov.

Lucia

Vzhľadom na váš vek a lokalitu je veľká pravdepodobnosť, že sa stav ešte upraví. Na tvári je totiž koža a ostatné tkanivá veľmi dobre prekrvené a v mladom veku majú ešte stále dobrú schopnosť elasticity aj pri zmenách váhy. Skôr býva problémom pri schudnutí nadbytok kože v iných oblastich tela s menšou elasticitou kože. Pokiaľ by však problém pretrvával existujú minimálne invazívne metódy na báze napr. lasera pomocou, ktorých sa dá koža opäť napnúť.

Trojročný syn si prerazil čelo. Má na ňom sedem stehov. Ako sa mám starať o jazvu, aby bola, čo najmenej viditeľná? A keď mu tam ostane… Bude sa dať odstrániť, a kedy na to bude najvhodnejší čas?

Jana

Treba si uvedomiť, že tvorba jazvy je prirodzenou súčasťou takmer každého hojaceho procesu. Jazvička teda ostane vždy, ale môže byť viac či menej viditeľná a to závisí od viacerých faktorov. V tejto fáze je dôležité aby došlo najprv k jej zhojeniu na povrchu a to nebolo komplikované, napr. infekciou. Preto je potrebné v začiatočných fázach udržovať ranku v suchu a čistote. Po vybratí stehov je v prípade prítomnosti chrastičiek možné umývanie vlažným repíkovým odvarom, ktorý odmočí chrastičky a ukludní ranu. Pokiaľ bude jazvička kompletne zahojená bez chrastičiek možno ju začať masírovať. Tlakovo krúživá masáž totiž pomáha pri jej prekrvovaní, čo urýchľuje hojenie aj v hlbších vrstvách kože a zmäkčuje ju. Na trhu existuje množstvo krémov na starsotlivosť o jazvy, z praxe však máme dobré skúsenosti aj s mastnými, cenovo dostupnými, krémami ako sú napr. Marina, Indulona či Nivea. Ďalšou efektívnou doplnkovou metódou zlepšenia vzhľadu jazvyčky je tiež aplikácia silikónových náplastí. Tie vytvárajú optimálne prostredie pre lepšie hojenie a vyzrievanie jazvyčiek. V neposlednom rade netreba zabúdať aj na ochranu jazvyčiek pred slnečným žiarením , ktoré by mohlo spôsobiť ich zpigmentovanie a zvýraznenie najmä v ich skorých fázach hojenia. Zväčša postačuje ochrana pomocou krémov s vysokým UV faktorom ako aj jednoduché prekrytie.

Je nutne pred zväčšovaním prsníkov implantátmi vysadiť hormonálnu antikoncepciu?

Milada

Nie je je to bezpodmienečne nutné i keď HAK najmä v kombinácii s fajčením a inými faktormi môže zvýšiť riziko tromboembólie. Na druhej starne pri predoperačnom vysadení HAK tiež môže dôjsť k nepravidelnosti menštruačného cyklu čo môže ovplyvniť časovanie a prípravu na operáciu. Totiž žena počas menštruačného krvácania zvýšene krváca, napr. aj z operačných rán. Preto je dobré sa o tomto individuálne poradiť s operatérom pri predoperačnej konzultácii.

Koľkokrát v roku môžem podstúpiť korekciu vrások okolo pier kyselinou hyalurónovou?

Andrea

Väčšina výplňových produktov na báze kyseliny hyalurónovej v súčasnosti si udržuje svoj objem po dobu minimálne 6 mesiacov. Preto pokiaľ pacientka nemá potrebu ešte zväčšovať objem danej lokality, postačuje zväčša aplikácia 2x do roka.

Napriek tomu, že cvičím, ukladá sa mi tuk na bruchu a neviem sa ho zbaviť. Rozmýšľam nad liposukciou. Dá sa urobiť liposukcia brucha v lokálnej anestézii? Mám strach z celkovej.

Oľga

Nieste jediná žena, ktorá má podobný problém. U žien je totiž ukladanie tuku najmä v oblasti podbruška aj hormonálne podmienené. Preto u väčšiniy žien je práve táto lokalita „ problémová“ a je ťažko z nej zchudnúť. Pokrok v medicíne neobišiel ani liposukčné metódy a v súčasnosti sa veľká časť liposukcií realizuje už aj v lokálnej anestézii, nevinímajúc lokalitu bruška.

Je slabé srdce prekážkou liposukcie? Mám 157 kg a kardiológ mi povedal, že musím schudnúť. Myslím, že by sa mi ľahšie chudlo, aj hýbalo, keby sa zbavím aspoň niekoľkých kilogramov tuku operačne. Laura_ Hažlín

Liposukcia nie je metóda na chudnutie, ale na zlepšovanie problematických oblastí tela s nadbytkom tuku. Existuje totiž pri tomto zákroku určité pravidlo, že by sa nemalo presiahnuť odsatie viac ako 4% telesnej váhy pri jednom sedení. Taktiež sa pri väčšine liposukcií používa aj adrenalín, ktorý môže predstavovať určitú záťaž pre vaše srdce. Každopádne vo vašom prípade by som odporúčal, pokiaľ sa budete pre tento zákrok rozhodovať, úzku spoluprácu medzi plastikcým chirurgom a vašim kardiológom.

Pred rokmi som sa venoval hokeju a mám za sebou dve plastiky nosa. Pred časom som mal ľahkú nehodu, ale udrel som si pri nej tvár o airbag a mám pocit, že nos sa mi stáča viac doľava. Je pravda, že nos by sa nemal operovať viac ako dvakrát? Miro

Čo sa týka operácii nosa, nie je jasné obmedzenie v zmysle počtu zákrokov. Čo však može ovplivniť operovateľnosť je rozsah predchádzajúcich operácií a váš súčastný stav. Treba si tiež uvedomiť fakt, že čím viac zákrokov na nose podstupujete tým je hojenie menej predvídateľné v zmysle výsledku. Preto ak sa rozhodnete podstúpiť ďalší zákrok, odporúčal by som konzultovať odborníka, ktorý má skúsenosti s rekonštrukciou ako nosovej prepážky tak samotného nosa.

Synova partnerka absolvovala zákrok „zlaté nite“. Čo je to za operácia? Ako a kde na tele sa vykonáva? Koľko stojí? A.A. (Túto otázku volala jedna staršia pani. Takže som si ju iba zapísala...)

Ide pravdepodobne o minimálne invazívny zákrok s použitím vstrebateľných nití s drobnými háčikmi. Tie po aplikácii cez malé vpichy do podkožia sú schopné dočasne udržať tkanivá napnuté a zdvihnuté. Používajú sa najčastejšie v oblasti tváre, ale dajú sa použiť tiež na iných miestach tela. Cena závisí od ich počtu a pohybuje sa od cca 500 Eur.

Na chirurgii mi vybrali znamienko na tvári. Na vybratie stehov ma objednali až o dva týždne. Nie je to príliš dlhý čas? Nemôžu mi tam nite zarásť? Nespôsobí neskoré vyťahovanie stehov väčšie jazvy? Jul_ka Lzt

Vzhľadom na dobré prekrvenie tváre a hrúbku kože sa zväčša stehy v tejto lokalite vyberajú cca po 7 dňoch. Sú však určité prípady kedy sa stehy aj v tejto oblasti môžu vyberať neskôr, čo je však veľmi individuálne a treba sa na to opýtať vášho opertéra. Dva týždne je ale príliž krátky čas na to aby vám stehy zarástli, čím dlhšie tam však zostanú tým môžu byť viditeľneišie značky po nich.

Ako zistím, že mám rozostúpené brušné svaly? Milena

Najlepším manévrom na ziťovanie diastázy, čiže rozostúpenia priamych brušných svalov je cvik brušák. Pri zdvihnutí sa chrbta od podložky dôjde k maximálnemu napnutiu brušného svalstva. Pokiaľ máte malú diastázu tak si ju môžete nahmatať, najčastejšie nad pupkom, ako medzeru medzi svalmi, keď je však väčšia dôjde k vyklenutiu tejto oblasti a môže to vyzerať až ako srnčí chrbát. Každopádne vyšetrenie tohto stavu patrí do rúk odborníkov nakoľko može byť prítomná aj hernia. Oba stavy si totiž vyžadujú častokrát operačné riešenie.

O akú veľkosť sa dajú zväčšiť prsia tukom? Koľko tuku sa po operácii vstrebe? Môžem sa sama rozhodnúť, z ktorej časti si nechám tuk odsať? Koľko stojí takáto operácia?
Monika

Zväčšenie prsníkov vlastným tukom má svoje jasné pravidlá na to aby bolo efektívne. Veľmi dôležitý je východiskový stav prsníkov a celkové množstvo tuku, ktoré následne ovplyvnia či je tento zákrok možné zrealizovať a v akom objeme. Pri vhodných podmienkach sme jednou aplikáciou zväčša schopní zväčšiť prsia o jeden a pol čísla z dlhodobého hľadiska samozrejme pri stabilizácii váhy. Pacientka si môže tiež vybrať oblasť tela z ktorej chce použiť tuk na zväčšenie pŕs. Priemerná cena tohto zákroku je na úrovni 4000 Eur pričom každé ďalšie dopĺňanie je už lacnejšie ak je potreba.

Aká operácia sa považuje za najbolestivejšiu? A aká za najnáročnejšiu/ najrizikovejšiu? A prečo?

Operácie nemožno hodnotiť podľa úrovne bolestivosti, lebo každý pacient má prah bolestivosti inak posunutý. Dá sa povedať, že ženy zväčša bolestivé zákroky znášajú lepšie ako muži, avšak aj medzi nimi bývajú veľké rozdiely. Existujú na trhu tiež už rôzne prípravky zmierňujúce bolestivosť pri invazívnych zákrokoch, resp. operačné techniky kedy pacient cíti pooperačnú bolestivosť minimálne aj napriek relatívne bolestivému zákroku. Všeobecne však možno povedať že operácie kde sa pracuje so svalom (abdominoplastika, augmentácia prsníkov) vytvárajú výraznejší pooperačný diskomfort.

Pred tromi rokmi som mala nehodu. Výfuk na motorke mi spálil kožu na lýtku. Chirurg mi odobral kožu zo zadku a dal ju na lýtko. Obe tieto miesta (lýtko aj zadok) mám biele. Akoby som v nich nemala pigment. Dá sa s tým niečo podniknúť, aby som mala kožu rovnakej farby bez tónovania mejkapom?
Antónia Moravcová

Podľa Vášho popisu ide pravdepodobne v oboch prípadoch o kožu, ktorá sa v procese hojenia zjazvila a má inú úroveň pigmentácie ako okolie. V takýchto prípadoch je metódou voľby tetovanie pomocou pigmentov v špecializovaných tetovacích štúdiách.

Sestra má po dvoch pôrodoch na bruchu otrasné strie. Čaká to aj mňa? Je to genetické? Mama zomrela mladá, tak neviem, či mala strie na bruchu. Som tehotná, mám 22 rokov. Sestra mala prve dieťa v 30. rokoch. (Ovplyvňuje aj vek rodičky strie?) Čítala som, že si mám kožu na bruchu mastiť. Naozaj to pomôže? Čím si ju mám mastiť? Existuje už nejaká procedúra, ktorá strie odstráni?
Katarína, Pezinok

Strie vznikajú ako následok porušenia hlbších vrstiev kože pod vplyvom napätia. Schopnosť kože odolávať napätiu je výrazne individuálna a závisí od mnohých faktorov akými sú aj genetika, vek či starostlivosť o kožu. Vek a genetiku nemožno ovplyvniť avšak starostlivosť o kožu áno. Na trhu existuje množstvo látok, ktoré pomáhajú koži lepšie odolávať napätiu ich pravidelnou aplikáciou tým, že ju zmäkčujú a prekrvujú. Pokiaľ však strie vzniknú, neostáva nič iné len ich odstrániť. Najčastejšie realizovaným zákrokom na ich odstránenie v oblasti brucha je takzvaná abdominoplastika. Pri nej je možné zároveň odstrániť pretrvávajúci kožný nadbytok spolu so striami ako aj zúžiť driek čo trápi veľa žien po pôrode.

Pomôže mi odsatie tuku zbaviť sa celulitídy? Prečo po odsatí tuku musím nosiť kompresné prádlo? Čo sa stane, ak ho nosiť nebudem?
Lívia z Michaloviec

Liposukcia je jednou z veľmi efektívnych metód ako zlepšiť oblasti s celulitídou. Princípom je odstránenie tuku, ktorý je v danej oblasti v nadbytku čím sa zníži lokálne napätie na kožu a podkožné septá zodpovedné za vzhľad neželanej pomarančovej kôry. Pokiaľ je liposukcia spojená aj s aplikáciou nejakej formy energie, napr. ultrazvukovej alebo laserovej, efekt sa ešte znásobuje nakoľko dochádza aj k napínaniu kože a prerušovaniu podkožných sept. Pooperačne je veľmi dôležité nosenie kompresného prádla no závisí to tiež od objemu odstráneného tuku. Čím viac tuku sa odstráni tým viac kože je v nadbyku a je potrebné aby sa prihojila a prispôsobila novému stavu. Práve tomuto napomáha kompresné prádlo vytvorením ideálnych podmienok na správne hojenie. V prípade, že kompresné prádlo po väčšej liposukcii nebudete nosiť môžu vzniknúť väčšie pooperačné nerovnosti.

Aký zákrok so skalpelom by sa dal stihnúť aj s rekonvalescenciou do 3 dni, do týždňa, do mesiaca?

Rekonvalescencia je veľmi individuálna záležitosť závislá od mnohých faktorov ako sú napr. vek, zdravotný stav, rozsah výkonu … Do 7 dní je zväčša zhojená len povrchová časť kože, čiže je možné napr. vybrať stehy avšak rekonvalescencia s hojením hlbších štruktúr pokračuje ďalej, zväčša aj niekoľko mesiacov.

Dá sa urýchliť hojenie? Dajú sa nejako (napr. liekmi) odstrániť prejavy ako opuchnutie, modriny, bolesť? A vyzerať fit, aj keď máte bolesti?

Ako som už spomínal, hojenie je veľmi komplexný proces závislí od rôznych faktorov. Existujú však už prípravky a pomôcky, ktoré odporúčame v jednotlivých fázach hojenia. Tie viac či menej zmierňujú prirodzené prejavy akými sú opuch, modriny či pooperačná bolestivosť a zlepšujú tak priebeh rekonvalescencie.

Aká operácia sa považuje za najbolestivejšiu? A aká za najnáročnejšiu/ najrizikovejšiu? A prečo?

Operácie nemožno hodnotiť podľa úrovne bolestivosti, lebo každý pacient má prah bolestivosti inak posunutý. Dá sa povedať, že ženy zväčša bolestivé zákroky znášajú lepšie ako muži, avšak aj medzi nimi bývajú veľké rozdiely. Existujú na trhu tiež už rôzne prípravky zmierňujúce bolestivosť pri invazívnych zákrokoch, resp. operačné techniky kedy pacient cíti pooperačnú bolestivosť minimálne aj napriek relatívne bolestivému zákroku. Všeobecne však možno povedať že operácie kde sa pracuje so svalom (abdominoplastika, augmentácia prsníkov) vytvárajú výraznejší pooperačný diskomfort.

Pri ktorej plastickej operácii je výsledok až do zhojenia nejasný – a ako je to možné? A pri ktorej sa dá predpokladať až so 100% istotou?

V medicíne sa nedá byť absolútny v plánoch či vyjadreniach… napr. také vybratie materského znamienka sa zdá byť „jednoduchá záležitosť“ , avšak v prípade keloidného hojenia vie výsledok nepríijemne prekvapiť. Avšak plastický chirurg je na základe skúseností schopný s vysokou pravdepodobnosťou povedať pacientovi ako môže pomôcť a kde sú limity resp. aké sú možnosti v tom danom prípade.

Kým sa ukáže definitívny výsledok, koľko času ubehne? Môže sa trebárs nos alebo prsia zmeniť ešte po roku? Môže sa ešte potom dostaviť u pacienta nespokojnosť?

Áno, hojace procesy možu ešte prebiehať aj po pol roku resp. dlhšie. V prípade operácie napr. nosa sa odporúča čakať na definitáívne hodnotenie výsledku kľudne 6 až 12 mesiacov. Takéto zmeny potom možu súvisieť so spokojnosťou resp nespokojnosťou pacienta. Dôležité sú však pravidelné pooperačné kontroly pri ktorých môže operatér sledovať pooperačné zmeny a v prípade potreby do nich zasiahnuť. Výsledok môže vnímať ako 100%ný, avšak pacient na základe svojich vlastných očakávaní môže/ nemusí pociťovať úplnú spokojnosť.

Čo ak by ste mali zmeniť žene napr. prsia alebo nos bez konzultácie tak, aby videla výsledok až po zahojení – čo by ste na to povedali?

Vo svojej praxi sa dôsledne zameriavam na konzultáciu s pacientom pred zákrokom. Považujem to za rovanko dôležité ako dobre zrealizovanú operíciu. Na základe mojich skúseností si dovolím tvrdiť, že estetické vnímanie ktoré mám, a jeho schopnosť implementácie v podpobe zákroku, sú v harmónii a doposiaľ s nimi boli pacienti spokojní… a teda, ak by nastala takáto nepravdepodobná situácia, verím, že s výsledkom by bola pacientka spokojná. Rád by som ale dodal, že pokiaľ má pacient nereálne očakávanie, je nutné sa o tom dozvedieť pred operáciou.T otiž len dôkladne skonzultovaný pacient vie byť spokojný pacient, aj napriek komplikáciám ktoré môžu vzniknúť vždy.

Aké zákroky možno kombinovať a robiť na raz? Možno robiť zákrok na tvári a súčasne na inom mieste? Sú miesta, ktoré sa môžu a naopak nemôžu kombinovať?

Posledných pár rokov sa do popredia čoraz viac dostávajú kombinované plasticko- chirurgické zákroky. Pacienti odvážnejší a žiadajú o výraznejšie zmeny s čo najkratšou pracovnou neschopnosťou a rekonvalescenciou. Osobne mám veľmi rád tieto „premeny“, ktoré umožňujú postupne rozširovať hranice plastickej chirurgie. Jednotlivé kombinácie regiónov sa skôr možu potencovať ako sa vylučovať.

Väčšinu zákrokov je možné navzájom kombinovať- a teda i na tvári a inom mieste.

Alebo inak – koľko toho ľudské (ženské) telo vydrží a ako ho zaťažujú plastické operácie?

Ľudské telo má obrovskú samoregulačnú schopnosť a vie sa vyrovnať aj s veľkou záťažou avšak s ohľadom na jeho zdravotný stav. Otázka znie tak, že kde je miera akou ho zaťažíme plastickými operáciami…sú také, ktoré sú viac a iné zase menej nevyhnutné, respektíve chcené.

Veľká časť plastickej chirurgie je rekonštrukčná chirurgia, ktorá pracuje s pacientami, ktorých zdravotný stav nie je často ideálny avšak potrebujú podstúpiť veľmi závažný zákrok zaťažujúci a zároveň odľahčujúci ich zdravie. V rámci estetickej chirugie ide o plánované, tzv. elektívne zákroky ktorých závažnosť sa zohľadňuje pri plánovaní a riziká zákroku by nemali jej prevíšiť benefity.

Aké riziká pri nich najčastejšie hrozia a čím si ich aj netrpezlivý pacient môže spôsobiť?

Pri plasticko chirurgických zákrokoch hrozia všeobecné riziká podobné ako pri iných chirurgických zákrokoch ako napr. krvácanie, infekcia … Špecifickými rizikami však môžu byť vznik asymetrie, poruchy hojenia … pri nedodržiavaní pooperačných odporúčaní operatéra.

A ešte vek – váš názor: Kedy je čas na prvý botox? Kedy na lifting? Kedy na prvú plastiku (napr. prsia alebo viečka)? A kedy by žena do toho nemala ísť, ani ak je to zadarmo?

Estetické operácie sú určené pre plnoletých a dospelých ľudí čo limituje dolnú hranicu veku. Horná hranica je závislá od zdravotného stavu pacienta. Čo sa týka jednotlivých estetických procedúr je vždy lepšie začať s menej invazívnymi.

sledky operácií majú totiž svoju životnosť a pokiaľ sa s nimi začne príliš skoro, tak pacient musí počítať s tým, že je vysoká pravdepodobnosť reoperácie. A správny čas je vtedy, keď to pacient sám pociťuje ako subjektívne naliehavé.