Hlava a Tvár

Celý život starneme a prirodzenou súčasťou je aj postupná strata elasticity kože. Najprv dochádza k tvorbe vrások, avšak neskôr málo elastická koža začne aj poklesávať.

Práve tvár je tým, čo zaujme okolie na prvý pohľad asi najviac. Aby sme boli stále príťažliví a úspešní, hľadáme cesty k oddialeniu starnutia.

Na počiatočné príznaky starnutia, ako aj na jeho ďalšie spomalenie, slúžia miniinvazívne ambulantné zákroky. Ide o súčasný trend estetickej plastickej chirurgie zahrňujúci najmä aplikáciu botulotoxínu, výplní na báze kyseliny hyalurónovej, vlastného tukového tkaniva, ako aj mezoterapie.

Keď však už pravidelná starostlivosť a neinvazívne zákroky nestačia, môže nám pomôcť skúsená ruka plastického chirurga. Na tvári sa najčastejšie operačne rieši odstránenie vrások, zdvihnutie poklesnutých očných viečok, ako aj odstránenie kožných previsov, napnutie ochabnutej pokožky tváre alebo úprava vzhľadu nosa.

 

Korekcia viečok - Blefaroplastika

Koža v oblasti horných a dolných viečok je najtenšia z celého tela. Preto v tejto mimicky veľmi zaťaženej oblasti dochádza relatívne skoro k viditeľným prejavom starnutia. Blefaroplastika teda rieši viditeľné prejavy starnutia, odstraňuje kožné nadbytky, pričom pomáha zbaviť sa tiež pocitu únavy a zhoršeného (obmedzeného) videnia. Ide o vhodné a nenáročné riešenie estetického problému a je ho možné súčasne kombinovať  aj s inými estetickými zákrokmi na tvári.

Operácia tváre – Facelifting

Tvár prezrádza mnohé. Povolenie a pokles kože s tvorbou vrások na tvári patria k prirodzeným prejavom starnutia. Starnutie, žiaľ, nemožno zastaviť, ale je možné ho zmierniť spolu so zdvihnutím a napnutím kože tváre, tzv. faceliftom. Ide o najúčinnejší spôsob, ako zmierniť prejavy starnutia spolu so sviežim výrazom a vyhladením mimických, ako aj zjemnením nosovo ústnych vrások. Táto operácia prináša mladistvý vzhľad tváre s dlhodobým efektom na 8 – 10 rokov. Je možné ju vhodne kombinovať súčasne aj s inými estetickými zákrokmi na tvári.

Korekcia nosa – Rhinoplastika / Septoplastika

Nos je dominantnou súčasťou tváre a hrá tak významnú úlohu v celkovom vzhľade, ako aj v našom živote. Princípom je odstránenie vrodených alebo získaných asymetrií. Operáciou nosa totiž môžeme vylepšiť nielen jeho tvar, ale aj upraviť zhoršené dýchanie. Cieľom estetickej rhinoplastiky je zmena tvaru a veľkosti nosa podľa vašich predstáv, teda vytvarovaním dokonalého a krásne tvarovaného nosa. Úlohou septoplastiky – operácie vybočenej nosovej prepážky, je úprava zhoršeného dýchania. Táto náročná operácia prináša zlepšenie sebavedomia, ako aj psychickej pohody a kvality života.

Korekcia ušníc – Otoplastika

Mnoho žien aj mužov má estetický problém – trápia ich tzv. odstávajúce uši. Tento vrodený kozmetický problém je jedným z najčastejších a je často zdrojom trápenia už od útleho veku. Otoplastika koriguje jedno či obojstranné vrodené odchýlky tvaru a/alebo pozície ucha s cieľom ich prirodzeného vzhľadu. Individuálny prístup k pacientovi je základom prípravy operácie a jej hlavným cieľom je zlepšené sebavedomie pacienta.

Korekcia čela a obočia – Browlift

Prvé príznaky starnutia sa môžu prejaviť aj poklesom obočia s nadbytkom kože v jeho okolí, ako aj zmenou jeho tvaru a smutným výrazom. V takomto prípade je možné napnutie kože čela bez potreby jej odstránenia pomocou browliftu. Ide o dlhodobo účinnú metódu riešenia vrások na čele s ich vyhladením a úpravou pozície obočia. Výsledkom je prejasnenejší výraz tváre s minimálnou invazivitou. Tento zákrok je možné realizovať aj endoskopicky a je vhodné kombinovať ho s inými estetickými korekciami na tvári.

Zväčšenie pier

Plné a zmyselné pery sú symbolom atraktivity, ktorý výrazne upútava pozornosť. Preto úzke a nevýrazné pery sú častým objektom korekcií či už dočasným, alebo trvalým spôsobom. Pri dočasných korekciách sa ako výplne používajú syntetické materiály alebo vlastný tuk. Ako trvalá výplň sa používa nová metóda PermaLip ™

pomocou individualizovaného silikónového implantátu. Výsledkom zväčšenia pier je  symetrický tvar bez akejkoľvek chybičky a ešte krajší a zvodnejší úsmev.

Korekcia podbradku / krku – Neck lift

Prejavy starnutia neobchádzajú ani oblasť brady a krku, kde býva najčastejším problémom hromadenie tuku spolu s kožným nadbytkom. Základom takejto korekcie je potom odstránenie tuku a vytvarovanie podbradku. Neck lift prináša zúženie a optické predĺženie krku a zároveň tiež omladenie línií tváre. Tento zákrok je možné realizovať aj samostatne, ale najčastejšie sa kombinuje s faceliftom.

Lifting tváre Endotine

Lifting tváre patrí medzi obľúbené zákroky vedúce k celkovému omladeniu. Minilift tváre Endotine, vyvinutý v USA, je veľmi šetrný a minimálne invazívny zákrok, ktorý sa realizuje pomocou špeciálnych implantátov vkladaných cez drobné rezy pod kožu. Tie sú unikátne v tom, že dokážu pokožku napnúť a udržať v požadovanej zdvihnutej polohe. Pokožka zostane pevná a zafixovaná vďaka novovytvoreným väzivovým štruktúram, pričom následne dôjde k ich rozpusteniu. Táto moderná metóda tvárových implantátov Endotine dokáže spoľahlivo vyriešiť pokles obočia, ovisnutú kožu na krku či výrazné nosovo-ústne vrásky, ako aj pokles a vpadnutie v oblasti líc.

Výplň tukom / Lipofilling

Trendom dnešnej plastickej chirurgie je čo najšetrnejší a najefektívnejší operačný zákrok, po ktorom sa pacient môže v krátkom čase zapojiť do spoločenského života. Nakoľko tvár patrí k najexponovanejším miestam na tele, vznikajú revolučné miniinvazívne metódy predovšetkým v oblasti operácií tváre. K takýmto revolučným novinkám patrí lipofilling. Vlastné tukové tkanivo je možné použiť ako kvalitný výplňový materiál pri vylepšení vzhľadu v oblasti tváre. Plastický chirurg dokáže pomocou tukového tkaniva vyhladiť vrásky, zväčšiť pery, vyretušovať kruhy pod očami či vyplniť vpadnuté líca, a to s dlhodobým efektom. Prítomnosť dospelých kmeňových buniek v aplikovanom tuku vyvolá tiež aditívny regeneračný efekt na okolité tkanivá. Ďalšou výhodou aplikácie vlastného tuku je, že ide o materiál telu vlastný a nevyvoláva alergiu.

Botulotoxin / Botox a vrásky

Vplyvom starnutia dochádza k zníženiu elasticity kože a k vzniku vrások. Tie však môžu vznikať aj v mladšom veku vplyvom mimiky tváre. Mimika a kvalita kože každého z nás je daná aj geneticky a je u každého trochu iná. Niekto má väčší sklon k tvorbe vejárikov  v okolí očí , iný sa zas mračí, keď sa sústredí alebo ho oslní slnko. Časom tieto opakované pohyby vytvárajú vrásky. Ako prevencia vzniku mimických vrások, najmä v hornej polovici tváre, sa používa aplikácia botulotoxínu, ktorý inaktivuje mimické svalstvo a vedie k jeho uvoľneniu. Efektom je potom vyhľadenie vrások a uvoľnenejší výraz tváre. Ďalšou efektívnou možnosťou aplikácie botulotoxínu je riešenie nadmerného potenia. Aj v tomto prípade miniinvazívny zákrok prináša výrazný efekt.

Injekčné výplne / Kyselina hyalurónová

Injekčné výplne sú prípravky vytvorené najčastejšie na báze kyseliny hyalurónovej. Ide o látku telu vlastnú. Injekčné výplne sú veľmi obľúbenou metódou na odstránenie prejavov starnutia, a to vyhladením vrások, korekciou jaziev, modeláciou kontúr a objemu tváre, zväčšením pier a celkovým omladením. Na trhu existuje mnoho druhov injekčných výplní. Jednotlivé preparáty sa odlišujú koncentráciou kyseliny hyalurónovej, jej zosieťovaním a viskozitou. Podľa týchto parametrov potom lekár odporučí konkrétny prípravok.

Mezoterapia

Mezoterapia patrí medzi miniinvazívne ambulantné zákroky estetickej chirurgie, ktoré v súčasnosti pomáhajú v boji so zubom času. Ide o efektívnu omladzovaciu metódu, ktorá pôsobí na bunkovej úrovni pomocou účinných látok. Týmito látkami sú najčastejšie vlastná krvná plazma, tzv. Drakulova terapia, kmeňové bunky z vlastného tukového tkaniva, kokteily vitamínov alebo kyseliny hyalurónovej. Tieto aplikované zmesi stimulujú množenie kožných buniek a produkciu kolagénových vlákien, ktoré vekom prirodzene miznú. Tým dochádza k regenerácii, rozžiareniu a k zreteľnému omladeniu pleti.

Injekčné výplne / Kyselina hyalurónová

Injekčné výplne sú prípravky vytvorené najčastejšie na báze kyseliny hyalurónovej. Ide o látku telu vlastnú. Injekčné výplne sú veľmi obľúbenou metódou na odstránenie prejavov starnutia, a to vyhladením vrások, korekciou jaziev, modeláciou kontúr a objemu tváre, zväčšením pier a celkovým omladením. Na trhu existuje mnoho druhov injekčných výplní. Jednotlivé preparáty sa odlišujú koncentráciou kyseliny hyalurónovej, jej zosieťovaním a viskozitou. Podľa týchto parametrov potom lekár odporučí konkrétny prípravok.

Prsníky

Plastické operácie na prsníkoch dnes patria k najčastejším zákrokom v oblasti plastickej a estetickej chirurgie. Prsníky sú symbolom ženskosti, krásy a zmyselnosti. Mnoho žien však trápi ich nedostatočná veľkosť, plnosť či neželaný tvar. Zmeny na prsníkoch z dôvodu tehotenstva, výkyvov váhy, ale aj samotný čas, ovplyvňujú sebavedomie ženy a to, ako sa vo svojom tele cíti. Plastická chirurgia pomáha ženám cítiť sa opäť sebavedome a šťastne.

Modelácia prsníkov a spevnenie prsníkov / Mammaplastika / Mastopexia

Modelácia prsníkov alebo mammaplastika je operácia na poklesnutých alebo ochabnutých  prsníkoch, ktorá navracia prsníkom ich pôvodný tvar. Pribúdajúce roky, gravitácia, tehotenstvo, dojčenie či výkyvy na váhe prsníkom na kráse nepridajú a často dochádza k zmene ich tvaru. Modelácia prsníkov je vhodná najmä pre ženy, ktoré sú spokojné s veľkosťou prsníkov, ale rady by upravili ich tvar. Cieľom mammaplastiky je zdvihnutie a spevnenie prsníkov často s prípadnou veľkostnou korekciou dvorcov či pozície bradaviek. Táto operácia jednoznačne prináša zväčšenie atraktivity a zvýšenie sebavedomia. Je pri nej možné odstrániť aj prípadnú nežiadúcu asymetriu prsníkov. Túto operáciu možno kombinovať aj so zväčšením prsníkov pomocou implantátov, a tak docieliť návrat k ich pôvodnému atraktívnemu tvaru a veľkosti. Výsledkom je plný a pevný dekolt.

Zmenšenie – redukcia prsníkov / Redukčná mammaplastika

Podstatou redukcie prsníkov je zmenšenie nadmerne veľkých prsníkov. Hypertrofické prsia často nie sú len kozmetickým problémom, ale môžu byť tiež zdravotným. Podstatou redukčnej operácie je zmenšenie a zmodelovanie prsnej žľazy, odstránenie nadbytočnej kože spolu s úpravou pozície tvaru dvorca a bradavky. Tento zákrok má jednoznačne pozitívny vplyv na zdravie ženy. Prináša úľavu od bolestí chrbta, zmierni zarezávanie ramienok od podprsenky, zmenší opuch nôh či bolesti hlavy, ako aj ekzémov v podprsníkových ryhách.

Výmena prsníkových implantátov / Reaugmentácia

Prsníkové implantáty nie sú zvyčajne doživotnou záležitosťou. Podľa toho, či a aké ťažkosti spôsobujú pacientke, je nutné ich časom vymeniť. Najčastejšie ide o výmenu prasknutého alebo poškodeného implantátu, prípadne o výmenu pri poklesnutí prsníkov. Reaugmentáciu však podstupujú aj pacientky, ktoré nie sú spokojné s predchádzajúcou operáciou na inej klinike a žiadajú úpravu predošlého výsledku.

Zväčšenie prsníkov / Augmentácia prsníkov

Zväčšenie prsníkov pomocou silikónových implantátov prináša ženám vyššie sebavedomie a zvýšenie spokojnosti a úspešnosti v osobnom i pracovnom živote. Tento zákrok je vhodný najmä pre ženy, ktoré nie sú spokojné s veľkosťou svojho poprsia alebo majú asymetriu prsníkov. Rôzne druhy klinicky overených silikónových implantátov umožňujú dosiahnutie symetrického, plnšieho poprsia podľa prianí a predstáv pacientky. Augmentácia prsníkov pomocou silikónových implantátov patrí v dnešnej dobe k najčastejším plastickým operáciám a jej výsledkom je väčšie a krásne tvarované poprsie.

Zväčšenie prsníkov vlastným tukom / Autoaugmentácia prsníkov

Zväčšenie prsníkov vlastným tukom prináša dvojitý efekt. Ide totiž o doplnenie objemu poprsia vlastným tukovým tkanivom odobratým z inej časti tela, kde je ho nadbytok. Existuje množstvo žien, ktoré túžia po dokonalejšom tvare poprsia, avšak sa obávajú cudzorodého materiálu vo svojom tele alebo výrazných pooperačných bolestí. Vďaka tukovej výplni je prirodzenosť a úplná bezpečnosť základom autoaugmentácie. Vlastný tuk je materiál s ideálnymi vlastnosťami, ktorý okrem iného má po aplikácii veľkú regeneračnú schopnosť na starnúcu kožu, pričom nehrozia žiadne jazvy. Vďaka svojej šetrnosti, menšej bolestivosti či rýchlejšej rekonvalescencii,  a teda vysokej efektívnosti, sa stáva táto metóda stále žiadanejšou.

Telo a končatiny

Nespokojnosť s vlastným telom a s tým spojené nízke sebavedomie či frustrácia je problémom mnohých ľudí v dnešnom modernom svete. Koža na tele v priebehu života stráca elasticitu a váha zväčša rastie. Na tele sa tvoria neestetické kožné previsy a strie, na ktoré sú posilňovňa či sebalepšie krémy krátke.

 

Odsávanie tuku / Liposukcia

Liposukcia patrí v súčasnosti k najvyhľadávanejším zákrokom v plastickej a estetickej chirurgii pre jej okamžitý želaný efekt. Výsledkom je odstránenie tuku z problémových partií a krásne tvarovaná postava. Najčastejšie korigované lokality sú brucho, boky stehná a podbradok. Ide o nenáročnú operáciu s dobrým pooperačným priebehom a trvalým efektom vďaka odstráneniu tukových buniek. Liposukcia však v žiadnom prípade nie je metóda na chudnutie, ale na formovanie postavy a problémových partií. Tento typ operácie je možné realizovať aj v lokálnej anestézii, a to rôznymi najnovšími typmi liposkučných prístrojov.

Operácia brucha / Abdominoplastika

Plastická operácia brucha rieši nadbytok kože a podkožia v oblasti brucha. Indikáciami na abdominoplastiku sú najčastejšie odstránenie ovisnutej kože po pôrode, spevnenie rozostúpených  brušných svalov tzv. diastázy a zastavenie procesu ďalšieho povoľovania brušnej steny, ku ktorému často dochádza tiež po pôrode alebo po masívnom schudnutí. Tieto stavy sa, bohužiaľ, nedajú zlepšiť ani ďalším úbytkom hmotnosti, ani cvičením. Práve abdominioplastika prináša korekciu týchto kozmeticky neprijateľných stavov, tiež s možnosťou odstránenia strií a dlhodobým efektom operácie.

Operácia podbruška / Miniabdominoplastika

V prípade, že liposukcia nie je schopná vyriešiť vami želané ploché bruško, je nutná šetrná chirurgická intervencia. Miniabdominoplastika ponúka odstránenie nadbytku kože a podkožia s tukom v oblasti podbruška, zároveň možnosť spevnenia povoleného brušného svalstva v oblasti pod pupkom, a to bez jedinej jazvičky v oblasti pupku alebo brucha. Po miniabdominoplastike je veľmi krátka doba hojenia a tiež rekonvalescencie s okamžitým výsledkom.

Plastická operácia stehien a paží / Tigh lift a Brachioplastika

Plastická operácia stehien a paží rieši najmä kožný nadbytok po výraznom úbytku váhy alebo pod vplyvom pribúdajúceho veku. Pri nadbytku tuku je možné zákrok tiež kombinovať s liposukciou. Tighlift a brachioplastika pomáhajú zbaviť sa nielen neesteticky pôsobiacich kožných valov a záhybov, ale takisto s tým súvisiacich zdravotných či hygienických problémov. Tieto zákroky rovnako patria do spektra výkonov postbariatrickej chirurgie, čo sú plasticko- chirurgické operácie po masívnom schudnutí.

Operácia pozadia / Gluteoplastika

Siluetu pozadia je možné taktiež rôzne efektívne upravovať podľa potrieb. Najčastejšie sa na tvarovanie používa nejaká z foriem liposukcie v prípade, že ide o nadbytok tuku. Pokiaľ však treba objem doplniť a vymodelovať plochý zadok, rieši sa to pomocou výplní. Tými môžu byť buď silikónové implantáty, alebo teraz čoraz častejšie používaný vlastný tuk. Aj v tomto prípade vlastné tukové tkanivo poslúži ako ideálny prostriedok na doplnenie objemu a vytvarovanie ideálneho vzhľadu.

Operácia malých a veľkých pyskov / Labioplastika

Úprava vonkajších pohlavných orgánov je u žien rovnako často vyhľadávanou operáciou, ako napríklad operácia pŕs. Dôvodom je najčastejšie to, že sa chcú páčiť aj v intímnych oblastiach, len o tom toľko nehovoria. Častokrát sú však tieto operácie realizované aj z praktických dôvodov. Žiadúcimi sú najmä zmenšenie malých pyskov ohanbia alebo úprava ich asymetrie. V prípade veľkých pyskov vekom zväčša dochádza k strate ich objemu a následne k možnému prečnievaniu malých pyskov s narušením estetického vzhľadu. Aplikácia vlastného tukového tkaniva doplní chýbajúci objem, a tak vytvorí opäť harmóniu v intímnej oblasti. Ide o jednoduché, krátke a nekomplikované zákroky prinášajúce okamžitý efekt.

Celkové premeny

V priebehu nášho života prechádzame rôznymi obdobiami, kedy prírastok na váhe či iné životné okolnosti  spôsobujú  viacero estetických „nedokonalostí“… je preto ťažké rozhodnúť sa pre úpravu iba jednej partie. Aby sa vytvoril harmonický celok a vy ste sa cítili opäť vo „svojej koži“  je možné absolvovať úpravu viacerých oblastí – v jednom či viacerých sedeniach.

Extrémne premeny

Pri extrémnych premenách ide najčastejšie o úpravu kožne -tukového nadbytku po masívnom schudnutí v oblasti trupu a končatín. Celkový počet pacientov podstupujúcich úpravu tela po masívnom schudnutí sa za posledné desaťročie postupne zvyšuje. Takýto pacienti majú najčastejšie problémy so záhybmi nadbytočnej kože, ktoré môžu spôsobovať fyzické a psychické problémy s výrazným vplyvom na ich kvalitu života. Zákroky realizované plastickým chirurgom ako sú mastopexia, abdominoplastika, arm lift alebo thigh lift, prípadne v kombinácii s liposukciou, korigujú deformácie v jednotlivých problematických oblastiach. Vzhľadom na, častokrát, veľký rozsah deformít a zmenený metabolizmus,  je nutný individuálny prístup k príprave, operačnej technike a pooperačnej starostlivosti u týchto pacientov.

Premeny mám

Princípom tejto premeny je umožniť žene byť takou, akou bola pred tehotenstvom, pôrodom a dojčením. Najčastejšie sa realizuje operácia diastázy – rozstúpeného brušného svalu, operácia brucha a pŕs. O tom, ako taká operácia môže vyzerať  sa dočítate tu.

Operácie rúk

Ruka je najdokonalejší orgán človeka umožňujúci priamu interakciu s okolitým svetom. Má dve hlavné funkcie: citlivosť a pohyb. Jedna funkcia ruky dopĺňa druhú vytvárajúc tak navzájom harmonický súlad. Bez citlivosti pohyb ruky nie je dokonalý, mobilita ruky nie je schopná uspokojiť chápavé a emocionálne funkcie ruky. Podobne ruka bez pohybu, hoci i s perfektnými senzitívnymi funkciami, je frustrovaná v jej tvorivom úsilí. Všetky štruktúry ruky podporujú obe tieto funkcie. Preto úrazy a ochorenia postihujúce ruky, často i veľmi malé, môžu veľmi negatívne zasiahnuť do harmónie jej funkcií. Plastická chirurgia našťastie svojimi mechanizmami umožňuje riešiť aj stavy postihujúce funkcie ruky.

 

Dupuytrenova kontraktúra

Dupuytrenova kontraktúra je ochorenie, pri ktorom dochádza k zhrubnutiu väziva v oblasti dlane. Tieto väzy následne strácajú elasticitu a obmedzujú v pohybe, čo sa prejavuje najmä neschopnosťou narovnať prsty. Vo väčšine prípadov sa toto ochorenie časom postupne zhoršuje a vyžaduje si operačné riešenie. Operačný prístup závisí od rozsahu postihnutia ruky a prstov.

Syndróm karpálneho kanála

Syndróm karpálneho kanála je pomerne častým ochorením postihujúcim širokú populáciu v produktívnom veku. Najčastejšou príčinou býva útlak nervu v oblasti zápästia, čo sa prejavuje tŕpnutím prvých troch prstov na ruke a stratou ich citlivosti. Neskôr sa môžu pridať i nočné bolesti a neschopnosť uchopovať drobné predmety.  Princípom operácie je uvoľnenie nervu v mieste jeho útlaku z drobného rezu v oblasti dlane v lokálnej anestézii. Nenáročná operácia prináša zväčša okamžitú úľavu a rýchlu rekonvalescenciu.

Skákavý prst

Skákavý prst je názov pre ochorenie postihujúce šľachy ohýbačov prstov v oblasti prechodu prstu do dlane. Prejavuje sa najčastejšie preskakovaním prstu pri jeho ohýbaní, resp. vystieraní a je sprevádzaný výraznou bolestivosťou, niekedy až nemožnosťou ďalšieho pohybu. V takýchto prípadoch operačné riešenie v lokálnej anestézii v krátkom čase prináša želaný výsledok – opäť s plnou pohyblivosťou prstov.

Rekonštrukcie

Po operácii rakoviny prsníka sa veľa žien vo svete rozhoduje pre rekonštrukciu prsníka. Ide o proces, ktorý je súčasťou liečby rakoviny prsníka, najmä na jej konci, keď je pacientka v takzvanej remisii. Pomáha nadobudnúť stratenú ženskosť a zmierňovať psychické následky tejto diagnózy. Rekonštrukcia prsníka je chirurgický výkon, ktorý spadá do sféry plastickej chirurgie. Cieľom rekonštrukcie prsníka je obnoviť jeho vzhľad po zákroku tak, aby bol čo najpodobnejší stavu pred operáciou, a vytvoriť tak opäť harmóniu na hrudníku.

 

Čiastočná alebo úplná strata jedného, alebo oboch prsníkov, je bezpochyby hraničná skúsenosť s ktorou je pre ženu ťažké sa vysporiadať. Rekonštrukcia prsníka, bez ohľadu na dôvody, pre ktoré ju pacientky podstupujú, žiadnym spôsobom nenarušuje liečbu rakoviny ani sledovanie jej možnej recidívy. Rozhodnutie, či podstúpiť zákrok, je vždy na pacientke, avšak môže mať tiež výrazne pozitívny vplyv na emócie, vrátane znovuzískania pocitu celistvosti a ženskosti. Zákrok má tiež praktické výhody. Vďaka nemu napríklad nie je nutné už používať nepohodlnú prsnú protézu. Na rekonštrukciu prsníkov do pôvodného tvaru, vzhľadu a veľkosti slúžia rôzne techniky, vrátane prsného implantátu, použitia tkaniva z inej časti tela, alebo kombinácia týchto techník. Plastický chirurg po konzultácii a vyšetrení odporučí najvhodnejší typ rekonštrukcie ušitý na miernu pacientky. Podrobnejšie informácie o rekonštrukcii prsíka nájdete na www.newmamma.eu.

Muži

Plastická a estetická chirurgia už dávno nie je len záležitosťou žien. Dnešná doba kladie vysoké nároky na pestovaný zovňajšok aj u mužov. Muži preto čoraz častejšie vyhľadávajú pomoc plastických chirurgov s cieľom riešenia nielen funkčných, ale i estetických ťažkostí. Najčastejšie zákroky, ktoré muži podstupujú, sú liposukcia, operácia viečok, gynekomastie, odstránenie vrások a kruhov pod očami, korekcie nosa, atď. Mužom dokonalý vzhľad následne dodáva pocit sebavedomia nielen v osobnom, ale i profesijnom živote.

 

Zmenšenie prsníkov u mužov / Operácia gynekomastie

Gynekomastia sa u mužov nazýva stav, keď je prsná žľaza zväčšená najčastejšie vplyvom hormónov alebo liekov. Postihnutý môže byť jeden alebo oba prsníky, čo však bez rozdielu býva pre mužov výrazne frustrujúce. Pri jej zistení je nutná dôkladná diagnostika a na základe odporučenia je možná operačná korekcia zvyčajne s rýchlym efektom a s dobrou rekonvalescenciou.

Korekcia viečok - Blefaroplastika

Koža v oblasti horných a dolných viečok je najtenšia z celého tela. Preto v tejto mimicky veľmi zaťaženej oblasti dochádza relatívne skoro k viditeľným prejavom starnutia. Blefaroplastika teda rieši viditeľné prejavy starnutia, odstraňuje kožné nadbytky, pričom pomáha zbaviť sa tiež pocitu únavy a zhoršeného (obmedzeného) videnia. Ide o vhodné a nenáročné riešenie estetického problému a je ho možné súčasne kombinovať  aj s inými estetickými zákrokmi na tvári.

Operácia tváre – Facelifting

Tvár prezrádza mnohé. Povolenie a pokles kože s tvorbou vrások na tvári patria k prirodzeným prejavom starnutia. Starnutie, žiaľ, nemožno zastaviť, ale je možné ho zmierniť spolu so zdvihnutím a napnutím kože tváre, tzv. faceliftom. Ide o najúčinnejší spôsob, ako zmierniť prejavy starnutia spolu so sviežim výrazom a vyhladením mimických, ako aj zjemnením nosovo ústnych vrások. Táto operácia prináša mladistvý vzhľad tváre s dlhodobým efektom na 8 – 10 rokov. Je možné ju vhodne kombinovať súčasne aj s inými estetickými zákrokmi na tvári.

Korekcia nosa – Rhinoplastika / Septoplastika

Nos je dominantnou súčasťou tváre a hrá tak významnú úlohu v celkovom vzhľade, ako aj v našom živote. Princípom je odstránenie vrodených alebo získaných asymetrií. Operáciou nosa totiž môžeme vylepšiť nielen jeho tvar, ale aj upraviť zhoršené dýchanie. Cieľom estetickej rhinoplastiky je zmena tvaru a veľkosti nosa podľa vašich predstáv, teda vytvarovaním dokonalého a krásne tvarovaného nosa. Úlohou septoplastiky – operácie vybočenej nosovej prepážky, je úprava zhoršeného dýchania. Táto náročná operácia prináša zlepšenie sebavedomia, ako aj psychickej pohody a kvality života.

Korekcia ušníc – Otoplastika

Mnoho žien aj mužov má estetický problém – trápia ich tzv. odstávajúce uši. Tento vrodený kozmetický problém je jedným z najčastejších a je často zdrojom trápenia už od útleho veku. Otoplastika koriguje jedno či obojstranné vrodené odchýlky tvaru a/alebo pozície ucha s cieľom ich prirodzeného vzhľadu. Individuálny prístup k pacientovi je základom prípravy operácie a jej hlavným cieľom je zlepšené sebavedomie pacienta.

Korekcia čela a obočia – Browlift

Prvé príznaky starnutia sa môžu prejaviť aj poklesom obočia s nadbytkom kože v jeho okolí, ako aj zmenou jeho tvaru a smutným výrazom. V takomto prípade je možné napnutie kože čela bez potreby jej odstránenia pomocou browliftu. Ide o dlhodobo účinnú metódu riešenia vrások na čele s ich vyhladením a úpravou pozície obočia. Výsledkom je prejasnenejší výraz tváre s minimálnou invazivitou. Tento zákrok je možné realizovať aj endoskopicky a je vhodné kombinovať ho s inými estetickými korekciami na tvári.

Zväčšenie pier

Plné a zmyselné pery sú symbolom atraktivity, ktorý výrazne upútava pozornosť. Preto úzke a nevýrazné pery sú častým objektom korekcií či už dočasným, alebo trvalým spôsobom. Pri dočasných korekciách sa ako výplne používajú syntetické materiály alebo vlastný tuk. Ako trvalá výplň sa používa nová metóda PermaLip ™

pomocou individualizovaného silikónového implantátu. Výsledkom zväčšenia pier je  symetrický tvar bez akejkoľvek chybičky a ešte krajší a zvodnejší úsmev.

Korekcia podbradku / krku – Neck lift

Prejavy starnutia neobchádzajú ani oblasť brady a krku, kde býva najčastejším problémom hromadenie tuku spolu s kožným nadbytkom. Základom takejto korekcie je potom odstránenie tuku a vytvarovanie podbradku. Neck lift prináša zúženie a optické predĺženie krku a zároveň tiež omladenie línií tváre. Tento zákrok je možné realizovať aj samostatne, ale najčastejšie sa kombinuje s faceliftom.

Lifting tváre Endotine

Lifting tváre patrí medzi obľúbené zákroky vedúce k celkovému omladeniu. Minilift tváre Endotine, vyvinutý v USA, je veľmi šetrný a minimálne invazívny zákrok, ktorý sa realizuje pomocou špeciálnych implantátov vkladaných cez drobné rezy pod kožu. Tie sú unikátne v tom, že dokážu pokožku napnúť a udržať v požadovanej zdvihnutej polohe. Pokožka zostane pevná a zafixovaná vďaka novovytvoreným väzivovým štruktúram, pričom následne dôjde k ich rozpusteniu. Táto moderná metóda tvárových implantátov Endotine dokáže spoľahlivo vyriešiť pokles obočia, ovisnutú kožu na krku či výrazné nosovo-ústne vrásky, ako aj pokles a vpadnutie v oblasti líc.

Výplň tukom / Lipofilling

Trendom dnešnej plastickej chirurgie je čo najšetrnejší a najefektívnejší operačný zákrok, po ktorom sa pacient môže v krátkom čase zapojiť do spoločenského života. Nakoľko tvár patrí k najexponovanejším miestam na tele, vznikajú revolučné miniinvazívne metódy predovšetkým v oblasti operácií tváre. K takýmto revolučným novinkám patrí lipofilling. Vlastné tukové tkanivo je možné použiť ako kvalitný výplňový materiál pri vylepšení vzhľadu v oblasti tváre. Plastický chirurg dokáže pomocou tukového tkaniva vyhladiť vrásky, zväčšiť pery, vyretušovať kruhy pod očami či vyplniť vpadnuté líca, a to s dlhodobým efektom. Prítomnosť dospelých kmeňových buniek v aplikovanom tuku vyvolá tiež aditívny regeneračný efekt na okolité tkanivá. Ďalšou výhodou aplikácie vlastného tuku je, že ide o materiál telu vlastný a nevyvoláva alergiu.

Botulotoxin / Botox a vrásky

Vplyvom starnutia dochádza k zníženiu elasticity kože a k vzniku vrások. Tie však môžu vznikať aj v mladšom veku vplyvom mimiky tváre. Mimika a kvalita kože každého z nás je daná aj geneticky a je u každého trochu iná. Niekto má väčší sklon k tvorbe vejárikov  v okolí očí , iný sa zas mračí, keď sa sústredí alebo ho oslní slnko. Časom tieto opakované pohyby vytvárajú vrásky. Ako prevencia vzniku mimických vrások, najmä v hornej polovici tváre, sa používa aplikácia botulotoxínu, ktorý inaktivuje mimické svalstvo a vedie k jeho uvoľneniu. Efektom je potom vyhľadenie vrások a uvoľnenejší výraz tváre. Ďalšou efektívnou možnosťou aplikácie botulotoxínu je riešenie nadmerného potenia. Aj v tomto prípade miniinvazívny zákrok prináša výrazný efekt.

Injekčné výplne / Kyselina hyalurónová

Injekčné výplne sú prípravky vytvorené najčastejšie na báze kyseliny hyalurónovej. Ide o látku telu vlastnú. Injekčné výplne sú veľmi obľúbenou metódou na odstránenie prejavov starnutia, a to vyhladením vrások, korekciou jaziev, modeláciou kontúr a objemu tváre, zväčšením pier a celkovým omladením. Na trhu existuje mnoho druhov injekčných výplní. Jednotlivé preparáty sa odlišujú koncentráciou kyseliny hyalurónovej, jej zosieťovaním a viskozitou. Podľa týchto parametrov potom lekár odporučí konkrétny prípravok.

Mezoterapia

Mezoterapia patrí medzi miniinvazívne ambulantné zákroky estetickej chirurgie, ktoré v súčasnosti pomáhajú v boji so zubom času. Ide o efektívnu omladzovaciu metódu, ktorá pôsobí na bunkovej úrovni pomocou účinných látok. Týmito látkami sú najčastejšie vlastná krvná plazma, tzv. Drakulova terapia, kmeňové bunky z vlastného tukového tkaniva, kokteily vitamínov alebo kyseliny hyalurónovej. Tieto aplikované zmesi stimulujú množenie kožných buniek a produkciu kolagénových vlákien, ktoré vekom prirodzene miznú. Tým dochádza k regenerácii, rozžiareniu a k zreteľnému omladeniu pleti.

Injekčné výplne / Kyselina hyalurónová

Injekčné výplne sú prípravky vytvorené najčastejšie na báze kyseliny hyalurónovej. Ide o látku telu vlastnú. Injekčné výplne sú veľmi obľúbenou metódou na odstránenie prejavov starnutia, a to vyhladením vrások, korekciou jaziev, modeláciou kontúr a objemu tváre, zväčšením pier a celkovým omladením. Na trhu existuje mnoho druhov injekčných výplní. Jednotlivé preparáty sa odlišujú koncentráciou kyseliny hyalurónovej, jej zosieťovaním a viskozitou. Podľa týchto parametrov potom lekár odporučí konkrétny prípravok.

Celkové premeny

V priebehu nášho života prechádzame rôznymi obdobiami, kedy prírastok na váhe či iné životné okolnosti  spôsobujú  viacero estetických „nedokonalostí“… je preto ťažké rozhodnúť sa pre úpravu iba jednej partie. Aby sa vytvoril harmonický celok a vy ste sa cítili opäť vo „svojej koži“  je možné absolvovať úpravu viacerých oblastí – v jednom či viacerých sedeniach.

Extrémne premeny

Pri extrémnych premenách ide najčastejšie o úpravu kožne -tukového nadbytku po masívnom schudnutí v oblasti trupu a končatín. Celkový počet pacientov podstupujúcich úpravu tela po masívnom schudnutí sa za posledné desaťročie postupne zvyšuje. Takýto pacienti majú najčastejšie problémy so záhybmi nadbytočnej kože, ktoré môžu spôsobovať fyzické a psychické problémy s výrazným vplyvom na ich kvalitu života. Zákroky realizované plastickým chirurgom ako sú mastopexia, abdominoplastika, arm lift alebo thigh lift, prípadne v kombinácii s liposukciou, korigujú deformácie v jednotlivých problematických oblastiach. Vzhľadom na, častokrát, veľký rozsah deformít a zmenený metabolizmus,  je nutný individuálny prístup k príprave, operačnej technike a pooperačnej starostlivosti u týchto pacientov.